Adventure Race 2023 – Opis tras – Long course

Long course

Start rajdu odbywa się w Polsce w Bielsku-Białej. Następnie prowadzi na teren Słowacji, później Czech by na koniec wrócić do Polski. Uczestnicy przemierzają kilka pasm Beskidów oraz Małą Fatrę.

Na trasie są cztery etapy piesze, które są bardzo zróżnicowane. Pierwszy to typowy urban orienteering. Kolejny, rozgrywany już w zalesionym terenie górskim jest trudny pod względem nawigacyjnym z fragmentem w postaci itinerera. Następny, choć łatwy nawigacyjnie jest bardzo wymagający fizycznie z przewyższeniem 2500 m na ok. 40 kilometrach. Ostatni to via ferrata o trudności B/C.

Etapy MTB są bardzo wymagające pod względem fizycznym – obfitują w niezliczoną liczbę podjazdów. Konieczne są także wielkie umiejętności techniczne jazdy w górach. Na trasie jest mnóstwo odcinków trudnych technicznie, czasem błotnistych oraz stromych, często kamienistych zjazdów.

Etap kajakowy jest jedynym płaskim – odbywa się na jeziorze.

Rafting generalnie posiada trudność WWI z jednym odcinkiem WWII, choć warunki mogą się znacznie zmienić w zależności od poziomu wody.

Zadania wspinaczkowe odbywają się na naturalnych skałach. Trudność wspinaczki wynosi III-VI UIAA.

Ponadto na trasie są etapy BnO i MTBO oraz inne zadania specjalne.

Łączna długość trasy wynosi ok. 610 km i ok. 16 000 m przewyższenia, w tym MTB ok. 450 km i ok. 10 000 m przewyższenia, trekking ok. 130 km i ok. 6 000 m przewyższenia, kajak ok. 15 km, rafting ok. 15 km.

Organizatorzy spodziewają się, że zwycięzcy dotrą na metę w piątek wieczorem (po ok. 105-110 h).

Powrót do opisu Adventure Race 2023